Blog

Kalıp Şartlandırıcı Cihazlarının Devreye Alınması

Kutlu Makine, müşterilerine çok çeşitli ısı kontrol (Kalıp Şartlandırıcı) cihazları üretmektedir. Kalıp şartlandırıcı cihazının verimli bir şekilde çalışabilmesi için, Kutlu Makine tarafından doğru prosedürlerin uygulanması önemlidir.

Cihazın ilk çalıştırılmasında, pompa yönü çok önemlidir. Bütün tesisat ve elektrik bağlantısı yapıldıktan sonra, cihaza Chiller hattından gidiş ve dönüş hattı çekilmesi gereklidir. Cihaza start (BAŞLAT) verildiği zaman otomatik dolum valfine su yok sinyali gitmektedir. Bunun akabinde cihaz suyu otomatik olarak içine almaktadır. Cihaz suyu içine otomatik olarak almaya başladıktan sonra yeterli suyu aldığını sensörler vasıtasıyla anladıktan sonra dolumu kesmektedir ve pompa devreye girmektedir. Pompanın dönüş yönünün doğru olduğundan emin olduktan sonra rezistanslar açılmadır.

İstenilen sıcaklığı operatör paneline SET edildikten sonra cihaz ısıtmaya başlamaktadır. SET edilen derecenin 2 derece yukarısına çıkıldığı zaman Chiller’den çekilen su hattının VALF kontrolü ile soğutma gerçekleşmektedir.

Kalıp şartlandırıcı ilk çalıştırmada, normal değerlerden daha düşük bir sıcaklığa ayarlanması tavsiye edilir. Çünkü, sistemin doğru çalışıp çalışmadığını test etmenin en optimum zamanlaması bu şekilde gerçekleşmektedir.

Open chat
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?