Blog

Soğutucu Devreler Ana ve Yardımcı Elemanlar

1) soğutucu devrelerde ana elemanlar
•kompresörler Birgül düşük basınç ve sıcaklıktaki soğutucu akışkanı buharlaştırıcı dan emen ve sıkıştırarak yoğunlaştırıcı ya basan cihazlardır.
°pistonlu kompresörler
°santrifüj kompresörler
°rotatif kompresörler

Santrifüj kompresörlerden genellikle, çok yüksek kapasiteli soğutma tesislerinde yararlanılır . bununla beraber soğutma tesislerinde en çok kullanılan kompresörler pistonlu kompresörlerdir. pistonlu kompresörler, silindirin uzunluk ekseninin konumuna göre yatay ve dikey silindirli kompresörler olmak üzere iki bölüme ayrılır. Dikey silindirli kompresörler, soğutucu devrelerde tercih edilen kompresörlerdir. Bunlar tek yada çift silindirli olarak yapılırlar. Yatay silindirli kompresörlerden büyük soğutma tesislerinde yararlanılmaktadır.

Soğutucu devrelerde kullanılan kompresörlerin basınçlı hava üretiminde kullanılan kompresörlerden farklı yanları vardır. Örneğin, basınçlı hava üretiminde kullanılanlar kompresörlerde silindir bloku üzerinde emmi ve basma subapları bulunur. Halbuki soğutma kompresörlerinde emme ve basma subapları kaldırılmıştır. Bu kompresörlerde emmi ve basma subapların işlevi piston üzerine yerleştirilmiş olan tek yönlü özel bir klip e aracılığı ile yerine getirilir.
piston üst ölü noktadan alt ölü noktaya doğru hareket ederken soğutucu akışkan cartel’den silindire dolar ve alt ölü noktadan üst ölü noktaya doğru hareket ederken de silindirin içerisine doğmuş olan soğutucu akışkan sıkıştırılarak yoğunlaştırıcı ya basılır.

Kompresör kapasitesi
kompresörün işlevi Birgül bilindiği gibi, buharlaştırıcı daki soğutucu akışkanı emek ve yoğunlaştırıcı ya basmaktır. işte buharlaştırıcı dan emilen ve yoğunlaştırıcı ya basılan soğutucu akışkanın kompresörün aracılığı ile saat başına buharlaştırıcı dan yoğunlaştırıcı ya taşıdığı su miktarına kompresör kapasitesi denir. Kompresör kapasite (kcal/saat) Olarak ifade edilir nokta kompresör kapasitesi buharlaştırıcı mı sıcaklığı ile yoğunlaştırıcının sıcaklığına bağlıdır. Kompresör kapasitesinin belirlenmesinde, çoğu zaman, (25°)`lik yoğunlaşma sıcaklığı esas alınır.

(-10°c) buharlaştırıcı sıcaklığı ve regülatör ventilden önce (+10 °c) sıvı sıcaklığı için POHLMAN atlı araştırıcı tarafından düzenlenmiş kompresör kapasitesini ilişkin kurumsal kompresör kapasitesi pistonun sürtünme hacime, akışkanın soğutma kapasitesine, anam ilin devir sayısı ile silindir sayısına bağlıdır. Kurumsal kompresör kapasitesini (kcal/saat) olarak (qt) pistonun süpürme (M3) olarak (VS) akışkanın soğutma kapasitesini (kcal/M3) olarak (q) silindir sayısı ve anam ilin devir sayısı da (dev/dak)dır.

Open chat
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?